O včelách a včelařích

Život včely – jak to funguje v úlu?

Ve včelstvu žije matka (královna), dělnice a trubci.

Největší je královna. Její úlohou je klást vajíčka.

Všechnu ostatní práci dělají dělnice. Po vylíhnutí nejprve uklízejí a čistí buňky, pak postupně projdou dalšími činnostmi: zpracovávají nasbíraný nektar, krmí larvy, krmí matku, staví plásty, větrají a udržují v úlu správnou teplotu, střeží vchod do úlu (česno) a nakonec 21. den vylétají z úlu a nosí potravu a vodu. Dělnice žijí několik měsíců, ale v době snůšky, kdy je nejvíc práce, se dožijí jen 30-40 dnů. Včela dělnice se upracuje k smrti a většinou umře za letu vyčerpáním.

Trubec je trochu větší než dělnice a je baculatější. Jeho hlavní úlohou je oplodnit mladé matky.

Včelař nemůže med vylepšit. Jen nesmí pokazit práci včel.

Život včelaře – co dělá během roku?

Celý rok sedí u piva, potom sklidí med a hrozně na tom vydělá.

V zimě se připravuje na sezonu, řeže, hobluje, skládá a stlouká přířezy, drátkuje rámečky, zatavuje mezistěny, občas kontroluje a poslouchá úly (jestli včelstva správně zimují, nehučí a nejsou rozrušená), čistí letáky a česna, krmí sýkorky (aby zbytečně neklepaly na česna a nelákaly včely ven z úlu podívat se, co se děje).

V předjaří vyhazuje před úly sníh (aby tam byla brzo holá zem a včely při proletu nesedaly na sníh a nemrzly na něm), kontroluje a čistí podmety, kontroluje množství zásob v úlech, přikrmuje (medem či medocukrovým těstem), připravuje a opravuje nářadí, medomet, bedýnky, rozpěrák, dýmák, nádoby na med a sítka. Někdy i vypere včelařský oděv a dá do pořádku včelařský závoj.

Na jaře kupuje víčka, myje a vypařuje sklenice.

V květnu nebo červnu s radostí vytáčí první med, protože je to med květový a výrazně aromatický.

V létě vytáčí med, šplhá po stromech nebo po žebříku a honí a do bedýnek sklepává roje (které mu posléze odletí na to samé místo, odkud je před polednem sklepával), usazuje roje do úlů a raduje se, když začínají stavět dílo a bouřlivě se mají k práci.

Na podzim připravuje včelstva na zimu a ošetřuje je fumigací a aerosolem proti roztoči.